Junior hockey gets underway in earnest this week with a number of grades returning to the field for the first time in 2016.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
With the number of registrations already received and the new turf becoming operational, Parkes junior hockey is very excited for the great year ahead.
This week sees the commencement of all grades with A grade starting tomorrow night.
Please be aware that all players must have paid their NSW Hockey fees before being able to take the field.
Parents should have their child’s receipt number available for confirmation of payment.
It is not too late to register.
Contact Laurie Wakefield on 0414 850 832 if a child is interested in playing.
Alternatively, go along to centre control on game day.
Mouth guards and shin pads are a NSW Hockey compulsory requirement for all players before taking the field.
Teams for the 2016 season are as follows:
A Grade Boys
Pacific National - Matthew Hay, Jack Lydford, Zac Redfern, Nic Greenwood, Jason Wright, Nathan Hessel, Chester Kelly, Aaron Wright, Harrison Byrnes, William Jones, Trae James and Nathan Wright.
Griffins Leading Edge - Charlie Jones, Joshua Glasheen, Brody Clarke, Grady Magill, Brendan Trim, Koby Johnstone, Riley Swann, Ben Lovett, Jackson Glasheen, Jayden Pusterla, Carleton Magill and Mitchell Townsend.
Sportspower - Austin MacGregor, Ryan Mackenzie, Tobey Thorne, Royce Simpson, Harrison MacGregor, Kyle Thompson, Will Blunt, Jackson Hay, Will Thompson, Liam Wakefield, Hugh MacKenzie and Bradley Simpson.
Telescope Tyres - Jack Jones, Max Noakes, James Finn, Luke Coleman, Nicholas Job, Matt Dillon, Thomas Hitchick, Angus Mill, Andrew Finn, Mark Coleman, Matthew Job, Jarrad Duffy and Cooper Wakeman.
Parkes Hydraulics - Jack Westcott, Hugo Fenton, George Mitton, Jacob Chambers, Declan Daley, Haiden Clarke, Lachlan Buesnell, Dylan Duffy, Will Searl, Jared Carty, Billy Payne, William Cassell and Josh Kearney.
A Grade Girls
141 On Main (coaches - Niamh Dixon, Hannah Tanswell and Amelia Tanswell) - Chloe Drabsch, Jordan Fagan, Abigail Simpson, Laura Kirk, Kasey Fay-Rice, Peta Fagan, Hannah Noakes, Jacqueline Simpson, Taylor Draper and Katie Tanswell.
Parkes Brick & Pavers (coach - Shane Jones) - Bridget Mrak, Gracie Jones, Katie Dunford, Sophie Wright, Maggie Wright, Vivian Tosetti, India Draper, Bailey-Louise Jones, Tamara Fagan, Alexandra Smith and Amber Herft.
Col Fletcher Ford (coach - Tracie Sams) - Anouk Labuschagne, Tylah Mapperson, Georgia Huppatz, Emmie Searl, Savannah Draper, Erin Carty, Olivia Noakes, Georgia Kearney, Gabrielle Noakes, Katie Healey and Olivia Dolbel.
Parkes Mensland (coach - Justine Morrissey) - Maeve O'Brien, Cassandra Ward, Ashleigh Ward, Ella Morrissey, Rebecca Hancock, Lucy Blackstock, Brodie Kinsela, Stacey Ross, Emily Blackstock, Brooke Kelly and Gracey Denham-Jones.
B Grade
Rascals (coaches - Graeme Tanswell and Jason Kennedy) - Madeline Blackstock, Ella MacGregor, Isabelle Rice, Spencer Draper, Sam Airey, Harmih Turnbull, Darcy Noakes, Lara Piercy, Joseph Tanswell, Brody Kennedy and Wira Thomson.
Betta Home Living (coaches - Jim Daley and Dean Powter) - Hugh Daley, Mitchell Finn, Maely MacGregor, Molly Orr, Niamh Mitton, Ellie Mattiske, Archie Rix, Charlie Summerhayes, Eliah Parker, Jordan Powter, Kaid Lydford and Harrison Bayliss.
Griffins Leading Edge (coaches - Luke Greenwood and Richard Rice) - Bria Constable, Kane Nutley, Jackson Plummer, Jazlyn Greenwood, Olivia Thompson, Tristan Hanstock, Jack Skinner, Molly Rusten, Ryan Dunford, Jack Rice, Ariel Labuschagne and Brayden Chapple.
Cellar Crows (coaches - Matt Searl and Marcia Scally) - Maverick Palazzi, Halli Brownlow, Toby Collins, Kye Herft, Caitlyn Herft, Chloe Carty, Meghan Searl, Thomas Searl, Xavier Scally, Reed Cavallaro, Hamish Neville and Emilia Takiari.
K&H Geotechnical (coaches - Mark Green and Steve Redfern) - Olivia Nicholls, Cody Kirk, Lucy Turner, Meg Turner, Jordan Moody, Liam Moody, Zac Green, Charlie Denham-Jones, Kyan Redfern, Ronald Barker, Paige Duncan and Geordie Duncan.
B Reserve
Kooler Ice (coach - Wendy Rix) - Ava Quade, Faith Clarke, Emily Littler, Nicholas McPherson, Darcy Summerhayes, Alexander Chambers, Will Rix and Holly Duncan.
Parkes Stationery (coach - Angus Arndell, Laura Jones, Charlotte Gould, Spencer McGuire, Liam Baker, Phoebe Usher, Mitchell Arndell and Elizabeth MacGregor.
K&H Earthmoving (coach - Aaron Huppatz) - Cooper Huppatz, Thomas Greenhill, Mincarlie Lovett, Ellie Parker, Archie Daley, Lara Bennett, Cooper Toohey and Sam Baker.
Hay's Hardware (coach - Shane Jones, Lauren Nichols, Laila Rusten, Lucy Noakes, Ewan Moody, Zanda Johnstone, Harry Jones, Caitlin McGinnes and Fyn Harrison.
Parkes Mensland (coach - Steve Collins) - Lily Collins, Elly Thornberry, Noah Mathews, Rockley Brown, Ella Harbridge, Campbell Scally, Kai Airey and Desiree Kirsten.
Pacific National (coach - Todd Skinner) - Isla Skinner, Eli Constable, Samuel Rayner, Aiden Rayner, Bella Neville, Holly Jacobson, Tia Dunn and Marley Takiari.
Craig's Mobile Welding (coach - Steve MacGregor) - Georgie MacGregor, Elsie Orr, Jayden Redfern, Bronnie Searl, Sharlia White, Lachlan Plummer, Isaac White and Jake Dunn.
Central Butchery (coach - Graeme Thompson) - Layne Brownlow, Lara Smith, Jagger Gillingham, Kade Mikita, Simon Hogan, Georgia Rice, Flynn Thompson and Sally Medlyn.
Kitchen’s Plus (coach - Tamara Fagan) - Thomas Barker, Riley Blackstock, Joel MacGregor, Bailley Parker, Isabella Miller, Andi Jones, Josie Jones and Lilly Parker.
Parkes Tyrepower (coach - Emily Dean) - Zara Cross, Blake Price, Bailey Price, Sophie McQuie, Matty Price, Jack Nutley, Grace Mulligan and Samuel Motley.
C Grade
Co-ordinator – Geoff Rice.
Gold (coach - Marcia Scally) - Tomas Scally, Ashton Scally, Hugh MacGregor, Angus MacGregor, Addison Summerhayes, Sienna Collins and Riley Duncan.
Royal Blue (coach - Will Searl) - Henry Rice, Sam Westcott, Baxter Brown, Ella Mitton, Ashlee Trim, Layla Quade, Kallum Munday.
Red (coach - Chantel Waser) - Tom Rix, Toby Thornberry, Lee Piercy, Sonny MacGregor, Leni Constable, Clara Rice and Olivia Chambers.
Black (coach - Cherie Johnstone) - Jett Johnstone, Nate Harrison, Jack Gould, Fergus Kerin, Ella McColl, Anna Woodlands, Milly Witherow and Connie Witherow.
Green (coach - Stacey Ross) - Hayden Arndell, Dylan White, Bodhi Ashcroft, Kade Ashcroft, Phoebe Hanstock, Heidi Hanstock and Grace MacGregor.
Maroon (coach - Matt Job) - Benji Redfern, Jack Harrison, Samuel Westcott, Isobel Hunter, Jorja Hanson, Eamon Moody and Eilish Neville.
D Grade
Co-ordinator – Donna Payne.
Coaches – Donna Payne, Tracey Harrison, Codie Wakefield and Rebecca Cowling.
Kindy - Max Jones, Sienna Harrison, Scarlett Peden, Selina Kerin, William Mathews, Lyla Miller, Cooper Kelly, Hudson McGuire, Rhys Kennedy, Patrick McPherson, Heidi Jones, Max MacGregor, Mia Peters, Corby Fliedner and Mia Cusack.
Preschool - Cameron Hunter, Lockie Jones, Sam Rusten, Imogen Usher, Zahli Gillingham, Daisy Rice, Adam Nicholas, Chase Francis, Emily White, Alexander Priest, Oscar Hendry, Alyra Williams, Peggy Swift, Hunter Cooke, Jamison Lee, Taj Harrison and Jacey Cusack.